Pani Pokrzywa radzi
  • BLOG
  • O MNIE
  • BLOG
  • O MNIE
Search by typing & pressing enter

YOUR CART

Obraz

PŁUKANKI NA BOLĄCE GARDŁO

1/4/2020

0 Komentarze

 
Obraz



Kiedy gardło zaczyna dokuczać, mamy kilka opcji fajnie działających płukanek:

  1. Z apteki: Septosan: Mieszanka tymianku, szałwii i mięty (2:1:1) – wszystkie te zioła działają odkażająco. Można stosować ją w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła oraz przy problemach z dziąsłami. Można zaparzyć sobie fix z torebki, można zmieszać samodzielnie.
  2. Tabletki Emskie
  3. Szałwia – z Septosanowych trzech muszkieterów można zastosować duet – tymianek plus szałwia. Można też potraktować gardło tymi ziołami solo. W pojedynkę też będą skuteczne, ale co dwa zioła to nie jedno ;) Method of operation jest w obu przypadkach takie samo: łyżeczkę zioła zalewamy szklanką gorącej wody
    i pozostawiamy pod przykryciem, aż napar nabierze temperatury pokojowej. Uwaga dotycząca szałwii – jest to zioło o właściwościach wysuszających, więc stosowane w nadmiarze może doprowadzić do przesuszenia śluzówki i zaostrzenia bólu.
  4. Woda z wodą utlenioną – jak działa woda utleniona, każdy wie, więc chyba pozostaje podać proporcje mieszanki: pół szklanki letniej wody i około 10 ml wody utlenionej (zwykle jeden „psik” z buteleczki).
  5. Woda z solą – pół łyżeczki soli na pół szklanki ciepłej wody.
  6. Woda z sodą oczyszczoną – proporcje jak wyżej.
  7. Napar z rumianku – pół łyżeczki kwiatostanów rumianku zalać ¾ gorącej wody i pozostawić pod przykryciem, aż napar stanie się letni. Gardło płukać przecedzonym płynem. Rumianek działa przeciwzapalnie
    i przeciwbakteryjnie. Przyspiesza gojenie ran, działa przeciwgrzybiczo, rozluźnia mięśnie gładkie. Może uczulać!
  8. Kora dębu – ma działanie ściągające, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne (działa też na gronkowca). Najczęściej wykorzystywana w formie nasiadówek na infekcje intymne, ale z infekcjami gardłowymi poradzi sobie równie gładko. Ponieważ kora dębu jest korą, a nie liściem lub kwiatem, nie wystarczy zalać jej wrzątkiem. 2 łyżki kory zalewamy 200ml chłodnej wody, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy pod przykryciem jeszcze przez ok.5 minut. Po przecedzeniu i przestudzeniu można płukać gardło. Tu jeszcze jedna uwaga: kora ma właściwości barwiące, dlatego po wypłukaniu gardła dobrze jest przepłukać/umyć zęby.
  9. Rzepik pospolity – rzepik znany jest głównie z właściwości poprawiających trawienie, ale tutaj skupimy się
    na jego działaniu przeciwzapalnym i wzmacniającym śluzówkę. 4 łyżki ziela należy zalać 2 szklankami ciepłej wody i gotować 10 minut – nie wolno doprowadzić do wrzenia. Odwar odstawiamy na 15 minut pod przykryciem , po tym czasie przecedzamy i przestudzonym płuczemy gardło.
  10. Płukanka według Stefanii Korżawskiej – 1 łyżkę szałwii zalać szklanką wrzącej wody, zaparzyć pod przykryciem 15 minut, przecedzić. Do naparu dodać 1 łyżeczkę soli kamiennej, 5 kropli propolisu, 1 łyżeczkę soku z cytryny lub octu jabłkowego.
  11. Ciepłe mleko z masłem i czosnkiem – ząbek czosnku rozgniatamy i zostawiamy na 10 minut. Do ciepłego mleka dodajemy łyżkę masła, łyżkę miodu i ząbek czosnku. Pijemy ciepłe, powolutku, żeby płyn jak najdłużej utrzymywał się w gardle.
  12. Sok z buraka – można wycisnąć z wyciskarki lub kawałki buraka zasypać cukrem (trochę tak jak się robi syrop
    z cebuli). Powstałym syropkiem lub pozyskanym sokiem płukać gardło – nie dodawać wody.
 
WAŻNE RZECZY:
  1. Czy to napar, czy to odwar, czy roztwór – gardło zawsze płuczemy płynem o temperaturze pokojowej/komfortowej.
  2. Idealnie, jeśli przy bólu gardła będziemy rotować specyfiki – raz potraktujemy się wodą z wodą utlenioną,
    raz ziołami, innym razem sodą. Najlepiej 3-4 razy dziennie.
  3. Nie należy przedłużać „gulgotania” – to może doprowadzić do podrażnienia gardła i pogłębienia problemu.
    ​3-4 razy po kilka sekund wystarczy, żeby specyfiki zadziałały.
 
 
Źródła:
S. Korżawska Przewodnik po zdrowym życiu
J.Ross Chinese Herbs In Western Use, A Clinical Materia Medica
​foto: 
https://oyster.ignimgs.com/wordpress/stg.ign.com/2019/12/Dragon-2.png
0 Komentarze

Twój komentarz zostanie opublikowany po jego zatwierdzeniu.


Odpowiedz

Powered by Create your own unique website with customizable templates.